Keşfet

Neden Muzisyen.NET'e Üye Olmalıyım?

Çünkü müzisyenlerin birbirine ihtiyacı var. Eğer üye olmayı tercih ederseniz, bir çok kişiye faydanız dokunabilir. Ayrıca bir çok kişinin de size faydası dokunabilir.

art

Yönetici
Yönetici
Keman
Piyano
Katılım
18 Eki 2021
Mesajlar
160
Çözümler
3
Selamlar. Sizlere Fmf hastalığı dolayısıyla nasıl askerlikten muaf olduğumu izah etmeye çalışacağım. Çünkü bu süreçte çok fazla soru sordum ancak cevabını çok bulamadım. Bu yüzden bu kaynak bu hastalığı taşıyanlar için verimli ve bilgilendirici olacaktır.

Sürece aile hekime giderek başladım. Öncelikle tecili bozdum. Tecili bozmadan bu işlemler başlatılmıyor. Tecili bozup aile hekimine gittim. Doktoruma FMF hastası olduğumu ve askerlikten muaf olmak istediğimi, bununla ilgili işlemlere başlamak istediğimi anlattım. O kendince bir yorum yapıp "Pek muaf olabileceğini sanmıyorum" gibi bir şey dedi. Ancak sonuçta beni şehrimin araştırma ve devlet hastanesini sevk etti. Çünkü bu fmf hastalarının yasal hakkı.

Sevk günüm geldiğinde hasteneye gittim. İlk dahiliyle başladım. Dahiliye beni 2 farklı doktora yönlendirdi. Bunlar Romotoloji, Ortopedi. Toplam 3 tane doktora gözükmüş oldum.

Dahiliye kan testi ve idrar testi istedi. Sonuçları götürdüm kendisi sağlam dedi ve raporuna ekledi.

Ortopedi, fizik tedaviye yönlendirdi onlarda bir şeyler yazdı geçti.

Evet burada önemli olan Romotoloji doktorunun ne dediği aslında. Ona gittiğim de bütün dosyaların yanımdaydı. 25 yaşındayım. 14 - 15 yaşımdan itibaren FMF ile ilgili rapor, test, sonuçlarım ellerindeydi.

Romotoloji doktoru bütün dosylarıma bakıp yazması gereken şeyleri yazdı. Ben de çok fazla uğraştığım için artık sorma gereksinim de bulundum. Şimdi ne yapacağım dedim? O da ben seni şu maddeler gereğince "Askerliğe Elverişli Değildir" yazdım dedi. Ayrıca genelde bir problem olmuyor dedi. Sonrasın da bütün doktorlardan aldığım yazıları Rapor Servisine götürdüm ve Heyet için randevu aldım.

Heyet günüm 26. Aralık'a denk geldi.

26 Aralık'ta heyet'e girdim. Yaklaşık 5 saniye sürdü. Heyet 8 kişiden oluşuyordu. Benim romotoloji doktorum orada yoktu. Sordukları tek bir soru vardır. O da "Fmf hastalığınız mı var" sorusu. Bende evet dedim. Onlarda tamam çıkabilirsiniz geçmiş olsun dediler.

Raporun çıkması yaklaşık 11 gün sürdü. Benim açıklanma süresi biraz fazlaydı. Normal'de 1 hafta'da açıklanıyormuş. Askerlik için heyet sonucuna E-nabızdan bakabilirsiniz. E-nabızda raporlarım kısmında olur. Bir diğer Askerlik için heyet sonuç öğrenme ise E-devletten. E-devletten e-İmzalı TSK Sağlık Kurulu Raporlarından bakabilirsiniz.

Rapor çıktığında ise en altta "Barışta Askerliğe Elverişli Değildir" yazar. Bütün gözüktüğünüz doktorların yorumlarını okuyabilirsiniz. Süreç birazcık uzun ve meşakatli.

Aklıma bilgiler geldikçe buraya eklerim. Sizlerde soru sorabilirsiniz. İnternette hiç böyle detaylı bir kaynak ve tecrübe yazısı göremediğim için Fmf hastalarının askerlik sorunları için böyle bir tecrübe metni yazmak istediğim. Herkese şimdiden geçmiş olsun.
 
Son düzenleme:

Konuyu kimler okuyor

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Neden Muzisyen.NET'e Üye Olmalıyım?

Çünkü müzisyenlerin birbirine ihtiyacı var. Eğer üye olmayı tercih ederseniz, bir çok kişiye faydanız dokunabilir. Ayrıca bir çok kişinin de size faydası dokunabilir.