• Neden Muzisyen.NET'e Üye Olmalıyım?

  Çünkü müzisyenlerin birbirine ihtiyacı var. Eğer üye olmayı tercih ederseniz, bir çok kişiye faydanız dokunabilir. Ayrıca bir çok kişinin de size faydası dokunabilir.

  Uyarı

  Lütfen üye olduktan sonra E-postanızı kontrol ediniz!

Napoliten Akor Nedir?

Napoliten Akor Nedir?

Tonun 2. Derecesinin yarım ses pesleştirilmesiyle oluşan majör akordur. Aynı zamanda efsanevidir kendisi.

Örneklemek gerekirse tonumuzun do majör ya da do minör olduğunu düşünürsek, re bemol majör akorunun tınlatılmasıdır. Kök halinde tınlatıldığında bile büyülü bir hava katar aslında ama genellikle re bemol majör akorunun 1. Çevrimi kullanılarak oluşturulan versiyonuyla çıkar karşımıza.

Armonik olarak cevabı, tonun kök sesidir. Özellikle minör tonlarda kullanıldığında, hem korkutucu hem hüzünlü hem de rahatsız gizemli bir etki bırakır.

Napoliten Akorun İsmi Nereden Gelmiştir?

İsmini, italyan operasının ünlü müzisyenlerini bünyesinde barındıran napoliten okulu'ndan aldığını da göz önünde bulundurursak kullanımı 1700'lü yıllara kadar dayanır. Klasik dönemde, özellikle Ludwig van beethoven tarafından epey sevilmiş olacak ki eserlerinde sık sık yer vermiştir.

Günümüz modern müziğinde de nadiren kullanıldığını görebiliriz. Günümüzdeki kullankmında, şarkıların ana ezgisinin de napoliten hale getirilmesiyle oluşturuluyor ve genellikle arpej şeklinde tercih ediliyor. Bence iki kullanımda da müziğe sıra dışı ve görkemli bir hava katıyor.
 

Ekli dosyalar

 • napoliten akor nedir.png
  napoliten akor nedir.png
  8.5 KB · Görüntüleme: 1
Üst