Keşfet

Neden Muzisyen.NET'e Üye Olmalıyım?

Çünkü müzisyenlerin birbirine ihtiyacı var. Eğer üye olmayı tercih ederseniz, bir çok kişiye faydanız dokunabilir. Ayrıca bir çok kişinin de size faydası dokunabilir.

İyi bağlama nasıl seçilir?

hüseyinalici

Yeni Üye
Elektro Gitar
Herkese iyi forumlar. Bir tanıdığım için bağlama seçmem gerekiyor. Biraz bağlama çalıyorum ama tam olarak hangi bağlama daha iyidir anlayamıyorum. Tabii ki uzun bir süreçtir. Ancak kabaca iyi bir bağlama nasıl seçilir? Bağlama seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İyi bağlamanın ortak özellikleri nedir?

Vakit ayıran herkese teşekkürler.

Öncelikle merhaba. Profesyonel anlamada bağlama ile ilgileniyorsanız, tercih etmeniz gereken ağaç kesinlikle dut ağacı olmalı. Uzun ömürlü olan dut ağacı, yıllar geçtikçe sesi oturan daha derli toplu ton elde etmenizi sağlayan ağaçtır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi ise bağlamanın tüm eşiklerinin sapa ve tekneye doğru orantılı olmasıdır. Bu bölümde bağlamanın teknesinden bahsetmiş olduk. Sap konusunda tercihiniz kesinlikle gürgen ya da kelebek ağacı olmalıdır. Her iki ağaç türü oldukça dayanıklı ve pürüzsüz yapıyı elde etmenize yarayacak ağaçlardandır.
Eğer bağlamaya yeni başladıysanız, maun ya da gürgen ağacını tercih edebilirsiniz. Seri üretim bağlamalar olduğu için tercih seçeneği oldukça daralabilir. Maun ya da gürgen ağacına sahip bağlamalar, bakımları düzenli olarak yaptırıldığında uzun vadede kullanılabilir.
Umarım işinize yarayacak noktalara değinmişimdir :)

• Beğen
Tepkiler: art
Öncelikle merhaba. Profesyonel anlamada bağlama ile ilgileniyorsanız, tercih etmeniz gereken ağaç kesinlikle dut ağacı olmalı. Uzun ömürlü olan dut ağacı, yıllar geçtikçe sesi oturan daha derli toplu ton elde etmenizi sağlayan ağaçtır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi ise bağlamanın tüm eşiklerinin sapa ve tekneye doğru orantılı olmasıdır. Bu bölümde bağlamanın teknesinden bahsetmiş olduk. Sap konusunda tercihiniz kesinlikle gürgen ya da kelebek ağacı olmalıdır. Her iki ağaç türü oldukça dayanıklı ve pürüzsüz yapıyı elde etmenize yarayacak ağaçlardandır.
Eğer bağlamaya yeni başladıysanız, maun ya da gürgen ağacını tercih edebilirsiniz. Seri üretim bağlamalar olduğu için tercih seçeneği oldukça daralabilir. Maun ya da gürgen ağacına sahip bağlamalar, bakımları düzenli olarak yaptırıldığında uzun vadede kullanılabilir.
Umarım işinize yarayacak noktalara değinmişimdir :)
Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz gerçekten.

Dut ağacından olan bağlamalar daha güzel ses çıkarıyor diye biliyorum. Dedem eski bağlamalar var gep dut ağacından olanı tercih ederdi. Sorduğumda dut ağacı daha iyi ses çıkartıyor ve hiç bozulmadan yıllar geçtikçe daha güzel ses çıkarıyor muş.

Herkese iyi forumlar. Bir tanıdığım için bağlama seçmem gerekiyor. Biraz bağlama çalıyorum ama tam olarak hangi bağlama daha iyidir anlayamıyorum. Tabii ki uzun bir süreçtir. Ancak kabaca iyi bir bağlama nasıl seçilir? Bağlama seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İyi bağlamanın ortak özellikleri nedir?

Vakit ayıran herkese teşekkürler.
Bağlama çalmayı çok seviyorum fakat iyi bağlama çalmak için öneriler ihtiyacım vardı konuda da çok detaylı bir şekilde anlatılmış önerileri dikkate alacağım ve bağlama çalmaya da devam edeceğim şimdi daha güzel çalacağıma inanıyorum

Konuyu kimler okuyor

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Neden Muzisyen.NET'e Üye Olmalıyım?

Çünkü müzisyenlerin birbirine ihtiyacı var. Eğer üye olmayı tercih ederseniz, bir çok kişiye faydanız dokunabilir. Ayrıca bir çok kişinin de size faydası dokunabilir.